Crystek Corporation CVXO-018TX-50-12.288
CVXO-018TX-50-12.288 picture photo
Mfg. Part Number
CVXO-018TX-50-12.288
Brief Description
OSC VCXO 12.288MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CVXO-018TX-50-12.288.pdf
Availability of CVXO-018TX-50-12.288
QUANTITY
CVXO-018TX-50-12.288 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVXO-018TX-50-12.288
Internal Part NumberEIS-CVXO-018TX-50-12.288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCVXO-018T Certificate of Compliance
FamilyOscillators
SeriesCVXO-018T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency12.288MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.274" L x 0.193" W (6.96mm x 4.90mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVXO-018TX-50-12.288
Related LinksCVXO-018TX, CVXO-018TX-50-12.288 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVXO-018TX-50-12.288 Details Description
Related parts for CVXO-018TX-50-12.288
IC MPU/RESET CIRC 2.00V SC70-4 datasheet.pdf
DC-DC 0.6-3.63V @ 6A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 193 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
PC99 RESISTOR 50X29X0.06MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 100K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf