Vishay/Dale CW00110R00JS70
CW00110R00JS70 picture photo
Mfg. Part Number
CW00110R00JS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1W 5% WW AXIAL
Datasheet Download
CW00110R00JS70.pdf
Availability of CW00110R00JS70
QUANTITY
CW00110R00JS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00110R00JS70
Internal Part NumberEIS-CW00110R00JS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00110R00JS70
Related LinksCW00110, CW00110R00JS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00110R00JS70 Details Description
Related parts for CW00110R00JS70
RELAY PWR CNTRLR 25A 240VAC 1MEG datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR14B/AE14M/APK14B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 2.3V 8-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf