Vishay/Dale CW00510R00JS73
CW00510R00JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00510R00JS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00510R00JS73.pdf
Availability of CW00510R00JS73
QUANTITY
CW00510R00JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00510R00JS73
Internal Part NumberEIS-CW00510R00JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00510R00JS73
Related LinksCW00510, CW00510R00JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00510R00JS73 Details Description
Related parts for CW00510R00JS73
IC 16-BIT 100KHZ SMPL A/D 28SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
IC PWR SWITCH DUAL USB 1A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf