Vishay/Dale CW00512R00JE73
CW00512R00JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00512R00JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00512R00JE73.pdf
Availability of CW00512R00JE73
QUANTITY
CW00512R00JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00512R00JE73
Internal Part NumberEIS-CW00512R00JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00512R00JE73
Related LinksCW00512, CW00512R00JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00512R00JE73 Details Description
Related parts for CW00512R00JE73
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 6POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GHS INFO WALLET CARD 2.13 X 3 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A datasheet.pdf