Vishay/Dale CW005220R0JE73
CW005220R0JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW005220R0JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW005220R0JE73.pdf
Availability of CW005220R0JE73
QUANTITY
CW005220R0JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW005220R0JE73
Internal Part NumberEIS-CW005220R0JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW005220R0JE73
Related LinksCW00522, CW005220R0JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW005220R0JE73 Details Description
Related parts for CW005220R0JE73
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 30A datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 5.33MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1A 10W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf