Vishay/Dale CW0052R500JS73
CW0052R500JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0052R500JS73
Brief Description
RES 2.5 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0052R500JS73.pdf
Availability of CW0052R500JS73
QUANTITY
CW0052R500JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0052R500JS73
Internal Part NumberEIS-CW0052R500JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0052R500JS73
Related LinksCW0052R, CW0052R500JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0052R500JS73 Details Description
Related parts for CW0052R500JS73
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CABLE USB B MALE-B MALE 3M datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf