Vishay/Dale CW005300R0JE73
CW005300R0JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW005300R0JE73
Brief Description
RES 300 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW005300R0JE73.pdf
Availability of CW005300R0JE73
QUANTITY
CW005300R0JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW005300R0JE73
Internal Part NumberEIS-CW005300R0JE73
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW005300R0JE73
Related LinksCW00530, CW005300R0JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW005300R0JE73 Details Description
Related parts for CW005300R0JE73
TRANS NPN 30V 3A I-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf