Vishay/Dale CW00530R00JE73
CW00530R00JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00530R00JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00530R00JE73.pdf
Availability of CW00530R00JE73
QUANTITY
CW00530R00JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00530R00JE73
Internal Part NumberEIS-CW00530R00JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00530R00JE73
Related LinksCW00530, CW00530R00JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00530R00JE73 Details Description
Related parts for CW00530R00JE73
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS .156 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 25A 300W datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf