Vishay/Dale CW00540R00JE73
CW00540R00JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00540R00JE73
Brief Description
RES 40 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00540R00JE73.pdf
Availability of CW00540R00JE73
QUANTITY
CW00540R00JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00540R00JE73
Internal Part NumberEIS-CW00540R00JE73
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00540R00JE73
Related LinksCW00540, CW00540R00JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00540R00JE73 Details Description
Related parts for CW00540R00JE73
IC OPAMP VFB 70MHZ 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 22-DFN datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LDO SYNC 10UDFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 9.8A 1212-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 800MHZ 78BGA datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf