Vishay/Dale CW00556R00JS73
CW00556R00JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00556R00JS73
Brief Description
RES 56 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00556R00JS73.pdf
Availability of CW00556R00JS73
QUANTITY
CW00556R00JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00556R00JS73
Internal Part NumberEIS-CW00556R00JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00556R00JS73
Related LinksCW00556, CW00556R00JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00556R00JS73 Details Description
Related parts for CW00556R00JS73
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
COVER CIRCULAR .850" ID 1000PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SYNC 10DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 40A TO3P datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,PU,V0,TRI datasheet.pdf
RC NETWORK 10-SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE 80V 8A D2PAK datasheet.pdf