Vishay/Dale CW0057R500JS73
CW0057R500JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0057R500JS73
Brief Description
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0057R500JS73.pdf
Availability of CW0057R500JS73
QUANTITY
CW0057R500JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0057R500JS73
Internal Part NumberEIS-CW0057R500JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0057R500JS73
Related LinksCW0057R, CW0057R500JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0057R500JS73 Details Description
Related parts for CW0057R500JS73
DIODE ZENER 15V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC DAC 10BIT CURRENTSINK 9-WLCSP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
5-30MM DIFFUSE D/ON PNP M3 MTG datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 6 POS SMD datasheet.pdf