Vishay/Dale CW01010R00JB14
CW01010R00JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CW01010R00JB14
Brief Description
RES 10 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01010R00JB14.pdf
Availability of CW01010R00JB14
QUANTITY
CW01010R00JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01010R00JB14
Internal Part NumberEIS-CW01010R00JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01010R00JB14
Related LinksCW01010, CW01010R00JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01010R00JB14 Details Description
Related parts for CW01010R00JB14
DIODE SCHOTTKY 90V 3A SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A TO263-5 datasheet.pdf
RES 50 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 70 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 35A TO220SIS datasheet.pdf