Vishay/Dale CW01011R00JE73
CW01011R00JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01011R00JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01011R00JE73.pdf
Availability of CW01011R00JE73
QUANTITY
CW01011R00JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01011R00JE73
Internal Part NumberEIS-CW01011R00JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01011R00JE73
Related LinksCW01011, CW01011R00JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01011R00JE73 Details Description
Related parts for CW01011R00JE73
TRANS NPN 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 80A datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 220POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC GATE MULTI-FUNCTION XSON6 datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 4P R/A, GW datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf