Vishay/Dale CW01012K00KE73
CW01012K00KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01012K00KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01012K00KE73.pdf
Availability of CW01012K00KE73
QUANTITY
CW01012K00KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01012K00KE73
Internal Part NumberEIS-CW01012K00KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01012K00KE73
Related LinksCW01012, CW01012K00KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01012K00KE73 Details Description
Related parts for CW01012K00KE73
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf