Vishay/Dale CW01012R00JB123
CW01012R00JB123 picture photo
Mfg. Part Number
CW01012R00JB123
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01012R00JB123.pdf
Availability of CW01012R00JB123
QUANTITY
CW01012R00JB123 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01012R00JB123
Internal Part NumberEIS-CW01012R00JB123
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01012R00JB123
Related LinksCW01012, CW01012R00JB123 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01012R00JB123 Details Description
Related parts for CW01012R00JB123
IC 25BIT CONFIG REG BUFF 96-BGA datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC PROXIMITY SW 8CH CAP 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf