Vishay/Dale CW01016K00JE12
CW01016K00JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01016K00JE12
Brief Description
RES 16K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01016K00JE12.pdf
Availability of CW01016K00JE12
QUANTITY
CW01016K00JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01016K00JE12
Internal Part NumberEIS-CW01016K00JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01016K00JE12
Related LinksCW01016, CW01016K00JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01016K00JE12 Details Description
Related parts for CW01016K00JE12
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12POS TIN PCB datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SYS MON 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 50W D2PAK datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf