Vishay/Dale CW01016R50JE73
CW01016R50JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01016R50JE73
Brief Description
RES 16.5 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01016R50JE73.pdf
Availability of CW01016R50JE73
QUANTITY
CW01016R50JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01016R50JE73
Internal Part NumberEIS-CW01016R50JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01016R50JE73
Related LinksCW01016, CW01016R50JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01016R50JE73 Details Description
Related parts for CW01016R50JE73
CONN RCPT .100" 8POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED RED-ORANGE 700MA SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 105MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf