Vishay/Dale CW01017K40KE73
CW01017K40KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01017K40KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4K OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01017K40KE73.pdf
Availability of CW01017K40KE73
QUANTITY
CW01017K40KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01017K40KE73
Internal Part NumberEIS-CW01017K40KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01017K40KE73
Related LinksCW01017, CW01017K40KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01017K40KE73 Details Description
Related parts for CW01017K40KE73
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZD7 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 24MM datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 36POS .254M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 215OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf