Vishay/Dale CW01018K00JB14
CW01018K00JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CW01018K00JB14
Brief Description
RES 18K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01018K00JB14.pdf
Availability of CW01018K00JB14
QUANTITY
CW01018K00JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01018K00JB14
Internal Part NumberEIS-CW01018K00JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01018K00JB14
Related LinksCW01018, CW01018K00JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01018K00JB14 Details Description
Related parts for CW01018K00JB14
RES SMD 0.005 OHM 5% 1.5W J LEAD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 30POS .156 GRN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 20A 100W datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 5.0V 4-USPN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf