Vishay/Dale CW01018K00JS73
CW01018K00JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01018K00JS73
Brief Description
RES 18K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01018K00JS73.pdf
Availability of CW01018K00JS73
QUANTITY
CW01018K00JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01018K00JS73
Internal Part NumberEIS-CW01018K00JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01018K00JS73
Related LinksCW01018, CW01018K00JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01018K00JS73 Details Description
Related parts for CW01018K00JS73
CONN HEADER 60POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 16PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MAGNETICS RF TRANSFORMER datasheet.pdf
RES 330 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 28POS 1.00MM SMD datasheet.pdf