Vishay/Dale CW01018K00KE73
CW01018K00KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01018K00KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01018K00KE73.pdf
Availability of CW01018K00KE73
QUANTITY
CW01018K00KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01018K00KE73
Internal Part NumberEIS-CW01018K00KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01018K00KE73
Related LinksCW01018, CW01018K00KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01018K00KE73 Details Description
Related parts for CW01018K00KE73
DIP CABLE - HDM60S/AE60G/HDM60S datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
1 1/2" DUAL HST RED 25/4'/PKG datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
40A FEMALE CONTACT X 6 MM WIRE datasheet.pdf