Vishay/Dale CW01018K00KE73
CW01018K00KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01018K00KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01018K00KE73.pdf
Availability of CW01018K00KE73
QUANTITY
CW01018K00KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01018K00KE73
Internal Part NumberEIS-CW01018K00KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01018K00KE73
Related LinksCW01018, CW01018K00KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01018K00KE73 Details Description
Related parts for CW01018K00KE73
DIODE GEN PURP 300V 250A DO205AB datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS STR 7M CABLE datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
POT 2.2K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 15NS 160PQFP datasheet.pdf
KIT CAP CER AUTO 100V-600V SMD datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf