Vishay/Dale CW0101K250JE733
CW0101K250JE733 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101K250JE733
Brief Description
RES 1.25K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0101K250JE733.pdf
Availability of CW0101K250JE733
QUANTITY
CW0101K250JE733 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101K250JE733
Internal Part NumberEIS-CW0101K250JE733
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.25k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101K250JE733
Related LinksCW0101K, CW0101K250JE733 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101K250JE733 Details Description
Related parts for CW0101K250JE733
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf