Vishay/Dale CW0101K300KE73
CW0101K300KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101K300KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3K OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW0101K300KE73.pdf
Availability of CW0101K300KE73
QUANTITY
CW0101K300KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101K300KE73
Internal Part NumberEIS-CW0101K300KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101K300KE73
Related LinksCW0101K, CW0101K300KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101K300KE73 Details Description
Related parts for CW0101K300KE73
SSR OCMOS FET 250MA 1CH NO 4-SOP datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 800MA TO220AB datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 500A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BAG 12X16" STATIC SHIELD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 93MA 22 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf