Vishay/Dale CW0101K750JS73
CW0101K750JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101K750JS73
Brief Description
RES 1.75K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0101K750JS73.pdf
Availability of CW0101K750JS73
QUANTITY
CW0101K750JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101K750JS73
Internal Part NumberEIS-CW0101K750JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.75k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101K750JS73
Related LinksCW0101K, CW0101K750JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101K750JS73 Details Description
Related parts for CW0101K750JS73
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC-DC 60W 48VIN 5/3.3V POS datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 40 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V CH 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC AUDIO LSI RECORDER 128TQFP datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf