Vishay/Dale CW0101R000JB14
CW0101R000JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101R000JB14
Brief Description
RES 1 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0101R000JB14.pdf
Availability of CW0101R000JB14
QUANTITY
CW0101R000JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101R000JB14
Internal Part NumberEIS-CW0101R000JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101R000JB14
Related LinksCW0101R, CW0101R000JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101R000JB14 Details Description
Related parts for CW0101R000JB14
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 30 COND .050" datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.36 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TB72 TIME SW 100VAC QUARTZ datasheet.pdf