Vishay/Dale CW0101R000JE123
CW0101R000JE123 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101R000JE123
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0101R000JE123.pdf
Availability of CW0101R000JE123
QUANTITY
CW0101R000JE123 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101R000JE123
Internal Part NumberEIS-CW0101R000JE123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101R000JE123
Related LinksCW0101R, CW0101R000JE123 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101R000JE123 Details Description
Related parts for CW0101R000JE123
RES SMD 330K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 24-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 12V SCREW datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH 125V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24133-715-5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf