Vishay/Dale CW0101R740KE123
CW0101R740KE123 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101R740KE123
Brief Description
RES 1.74 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW0101R740KE123.pdf
Availability of CW0101R740KE123
QUANTITY
CW0101R740KE123 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101R740KE123
Internal Part NumberEIS-CW0101R740KE123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101R740KE123
Related LinksCW0101R, CW0101R740KE123 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101R740KE123 Details Description
Related parts for CW0101R740KE123
CASE PLASTIC GM 19.75"LX15.53"W datasheet.pdf