Vishay/Dale CW01020K00JB12
CW01020K00JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01020K00JB12
Brief Description
RES 20K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01020K00JB12.pdf
Availability of CW01020K00JB12
QUANTITY
CW01020K00JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01020K00JB12
Internal Part NumberEIS-CW01020K00JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01020K00JB12
Related LinksCW01020, CW01020K00JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01020K00JB12 Details Description
Related parts for CW01020K00JB12
FIXED IND 150UH 280MA 2.18 OHM datasheet.pdf
MINIGRABBER/BANANA PLUG 24" RED datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 7.14A datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC POL 20A datasheet.pdf
FERRITE BEAD 6A AXIAL LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
DVI_D - DFP DIGITAL CABLE ASSY datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 26MM RND 15.1MM datasheet.pdf