Vishay/Dale CW01021R50JE73
CW01021R50JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01021R50JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01021R50JE73.pdf
Availability of CW01021R50JE73
QUANTITY
CW01021R50JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01021R50JE73
Internal Part NumberEIS-CW01021R50JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01021R50JE73
Related LinksCW01021, CW01021R50JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01021R50JE73 Details Description
Related parts for CW01021R50JE73
IC SWITCH LOAD FULL FUNC SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 2 INCHES datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 550MA 670 MOHM datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 310MA 1.05 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf