Vishay/Dale CW010240R0KE12
CW010240R0KE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW010240R0KE12
Brief Description
RES 240 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010240R0KE12.pdf
Availability of CW010240R0KE12
QUANTITY
CW010240R0KE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010240R0KE12
Internal Part NumberEIS-CW010240R0KE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010240R0KE12
Related LinksCW01024, CW010240R0KE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010240R0KE12 Details Description
Related parts for CW010240R0KE12
IC REG LDO 3.2V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X8L AXIAL datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 12"WIRE datasheet.pdf