Vishay/Dale CW01025K00KE12
CW01025K00KE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01025K00KE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25K OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01025K00KE12.pdf
Availability of CW01025K00KE12
QUANTITY
CW01025K00KE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01025K00KE12
Internal Part NumberEIS-CW01025K00KE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01025K00KE12
Related LinksCW01025, CW01025K00KE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01025K00KE12 Details Description
Related parts for CW01025K00KE12
CONN HOUSING 20POS .100" CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.4PF 10V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V 5% BP 1808 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XBD RYL BLUE 455NM 525MW SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 257POS GOLD datasheet.pdf