Vishay/Dale CW01028R00JE73
CW01028R00JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01028R00JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01028R00JE73.pdf
Availability of CW01028R00JE73
QUANTITY
CW01028R00JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01028R00JE73
Internal Part NumberEIS-CW01028R00JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01028R00JE73
Related LinksCW01028, CW01028R00JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01028R00JE73 Details Description
Related parts for CW01028R00JE73
MOSFET N-CH 60V 600MA TO92-3 datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR 1CH 16-TSSOP datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X40 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 26 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 250V datasheet.pdf
RES 267 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf