Vishay/Dale CW0102K250JE12
CW0102K250JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0102K250JE12
Brief Description
RES 2.25K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0102K250JE12.pdf
Availability of CW0102K250JE12
QUANTITY
CW0102K250JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0102K250JE12
Internal Part NumberEIS-CW0102K250JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.25k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0102K250JE12
Related LinksCW0102K, CW0102K250JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0102K250JE12 Details Description
Related parts for CW0102K250JE12
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16DFN datasheet.pdf
L37-5 SHEET 150X150X5MM datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT PIN datasheet.pdf