Vishay/Dale CW0102K500JS733
CW0102K500JS733 picture photo
Mfg. Part Number
CW0102K500JS733
Brief Description
RES 2.5K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0102K500JS733.pdf
Availability of CW0102K500JS733
QUANTITY
CW0102K500JS733 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0102K500JS733
Internal Part NumberEIS-CW0102K500JS733
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0102K500JS733
Related LinksCW0102K, CW0102K500JS733 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0102K500JS733 Details Description
Related parts for CW0102K500JS733
KNOB PLASTIC 1.3" DIA GRAY datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf