Vishay/Dale CW0102K900KE73
CW0102K900KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0102K900KE73
Brief Description
RES 2.9K OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW0102K900KE73.pdf
Availability of CW0102K900KE73
QUANTITY
CW0102K900KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0102K900KE73
Internal Part NumberEIS-CW0102K900KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.9k
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0102K900KE73
Related LinksCW0102K, CW0102K900KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0102K900KE73 Details Description
Related parts for CW0102K900KE73
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIN TYPE B W/W REC LFCNR datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
REPL FILTER CARTRIDGE FOR WFE2P datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADV7611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
BOARD EVALUATION CN0285 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf