Vishay/Dale CW0103K500JB12
CW0103K500JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0103K500JB12
Brief Description
RES 3.5K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0103K500JB12.pdf
Availability of CW0103K500JB12
QUANTITY
CW0103K500JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0103K500JB12
Internal Part NumberEIS-CW0103K500JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0103K500JB12
Related LinksCW0103K, CW0103K500JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0103K500JB12 Details Description
Related parts for CW0103K500JB12
SCR PHASE CONT 3800V 3850A R-PUK datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 960W datasheet.pdf