Vishay/Dale CW0103R000JE12
CW0103R000JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0103R000JE12
Brief Description
RES 3 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0103R000JE12.pdf
Availability of CW0103R000JE12
QUANTITY
CW0103R000JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0103R000JE12
Internal Part NumberEIS-CW0103R000JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0103R000JE12
Related LinksCW0103R, CW0103R000JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0103R000JE12 Details Description
Related parts for CW0103R000JE12
TVS DIODE 18VWM 29.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf