Vishay/Dale CW0103R100JB12
CW0103R100JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0103R100JB12
Brief Description
RES 3.1 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0103R100JB12.pdf
Availability of CW0103R100JB12
QUANTITY
CW0103R100JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0103R100JB12
Internal Part NumberEIS-CW0103R100JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.1
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0103R100JB12
Related LinksCW0103R, CW0103R100JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0103R100JB12 Details Description
Related parts for CW0103R100JB12
CONN TERM MALE 14-20AWG TIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.29A 376 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100 SGL datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 10 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE DUAL 16PQFN datasheet.pdf
CONN EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf