Vishay/Dale CW0103R600KE73
CW0103R600KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0103R600KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW0103R600KE73.pdf
Availability of CW0103R600KE73
QUANTITY
CW0103R600KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0103R600KE73
Internal Part NumberEIS-CW0103R600KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0103R600KE73
Related LinksCW0103R, CW0103R600KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0103R600KE73 Details Description
Related parts for CW0103R600KE73
LED DISP 14SEG .56" 565NM GRN CA datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
LOG CMOS COUNTER 4BIT SOIC16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 23.3K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf