Vishay/Dale CW0103R800JB12
CW0103R800JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0103R800JB12
Brief Description
RES 3.8 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0103R800JB12.pdf
Availability of CW0103R800JB12
QUANTITY
CW0103R800JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0103R800JB12
Internal Part NumberEIS-CW0103R800JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.8
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0103R800JB12
Related LinksCW0103R, CW0103R800JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0103R800JB12 Details Description
Related parts for CW0103R800JB12
FIXED IND 47UH 750MA 150 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 35A TO-263AB datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
096 EURO TYPE C PIN MFBL ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf