Vishay/Dale CW01040R00KE73
CW01040R00KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01040R00KE73
Brief Description
RES 40 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01040R00KE73.pdf
Availability of CW01040R00KE73
QUANTITY
CW01040R00KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01040R00KE73
Internal Part NumberEIS-CW01040R00KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01040R00KE73
Related LinksCW01040, CW01040R00KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01040R00KE73 Details Description
Related parts for CW01040R00KE73
TRIMMER 200K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
K8369B TOOL KIT datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT BIPOLAR SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
Connector Header 32 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf