Vishay/Dale CW01047R00JS73
CW01047R00JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01047R00JS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01047R00JS73.pdf
Availability of CW01047R00JS73
QUANTITY
CW01047R00JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01047R00JS73
Internal Part NumberEIS-CW01047R00JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01047R00JS73
Related LinksCW01047, CW01047R00JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01047R00JS73 Details Description
Related parts for CW01047R00JS73
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONNECTOR PROTECT CAPS 8PCS/SET datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PANEL MOUNT BASE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf