Vishay/Dale CW010500R0JB12
CW010500R0JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW010500R0JB12
Brief Description
RES 500 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW010500R0JB12.pdf
Availability of CW010500R0JB12
QUANTITY
CW010500R0JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010500R0JB12
Internal Part NumberEIS-CW010500R0JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010500R0JB12
Related LinksCW01050, CW010500R0JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010500R0JB12 Details Description
Related parts for CW010500R0JB12
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ADAPTER X/F 7MM/SMA 18GHZ datasheet.pdf