Vishay/Dale CW010500R0KB12
CW010500R0KB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW010500R0KB12
Brief Description
RES 500 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010500R0KB12.pdf
Availability of CW010500R0KB12
QUANTITY
CW010500R0KB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010500R0KB12
Internal Part NumberEIS-CW010500R0KB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010500R0KB12
Related LinksCW01050, CW010500R0KB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010500R0KB12 Details Description
Related parts for CW010500R0KB12
FIXED IND 8.2UH 11.4A 7 MOHM TH datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC PWR MGMT 187FCBGA datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO34 datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CUTTER MINI ANG TIP 45DEG 22AWG datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf