Vishay/Dale CW01051K00JE12
CW01051K00JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01051K00JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01051K00JE12.pdf
Availability of CW01051K00JE12
QUANTITY
CW01051K00JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01051K00JE12
Internal Part NumberEIS-CW01051K00JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01051K00JE12
Related LinksCW01051, CW01051K00JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01051K00JE12 Details Description
Related parts for CW01051K00JE12
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONSOLE ALUMINUM 6.71L X 14.18"W datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 20POS DL .156 GRN datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 16QFN datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM T/H datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GRN TRI BLK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf