Vishay/Dale CW01051R00JE12
CW01051R00JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01051R00JE12
Brief Description
RES 51 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01051R00JE12.pdf
Availability of CW01051R00JE12
QUANTITY
CW01051R00JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01051R00JE12
Internal Part NumberEIS-CW01051R00JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01051R00JE12
Related LinksCW01051, CW01051R00JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01051R00JE12 Details Description
Related parts for CW01051R00JE12
CONN TERM FEMALE 16AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC 192KHZ SAMPL RATE CONV 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 450MA 390 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 500MA SOD123 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf