Vishay/Dale CW01051R10JE123
CW01051R10JE123 picture photo
Mfg. Part Number
CW01051R10JE123
Brief Description
RES 51.1 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01051R10JE123.pdf
Availability of CW01051R10JE123
QUANTITY
CW01051R10JE123 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01051R10JE123
Internal Part NumberEIS-CW01051R10JE123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01051R10JE123
Related LinksCW01051, CW01051R10JE123 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01051R10JE123 Details Description
Related parts for CW01051R10JE123
RES ARRAY 13 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1305 SMD REV datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 24QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 36POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
MOD IPM V1 DUAL 600A 600V datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf