Vishay/Dale CW0108K500JE733
CW0108K500JE733 picture photo
Mfg. Part Number
CW0108K500JE733
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.5K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0108K500JE733.pdf
Availability of CW0108K500JE733
QUANTITY
CW0108K500JE733 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0108K500JE733
Internal Part NumberEIS-CW0108K500JE733
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0108K500JE733
Related LinksCW0108K, CW0108K500JE733 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0108K500JE733 Details Description
Related parts for CW0108K500JE733
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047B/X 12" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.2A SOT-23 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 1NC 1NO SPDT 120V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 24V PANEL MOUNT datasheet.pdf