Vishay/Dale CW0108R500JB12
CW0108R500JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0108R500JB12
Brief Description
RES 8.5 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0108R500JB12.pdf
Availability of CW0108R500JB12
QUANTITY
CW0108R500JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0108R500JB12
Internal Part NumberEIS-CW0108R500JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.5
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0108R500JB12
Related LinksCW0108R, CW0108R500JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0108R500JB12 Details Description
Related parts for CW0108R500JB12
LED DISP 14SEG .56" 585NM YLW CA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf